Baza wiedzy

Dlaczego warto regularnie sprawdzać poziom oleju w silniku?

Odpowiednia eksploatacja silnika, regularna wymiana odpowiedniego oleju silnikowego i częste sprawdzanie jego stanu zagwarantują optymalne smarowanie silnika, dzięki czemu silnik samochodu będzie w dobrym stanie przez wiele lat.

Silnik zwykle zużywa pewną ilość oleju w wyniku istniejących w jego wnętrzu wysokich temperatur i wysokiego ciśnienia. Gdy poziom oleju jest zbyt niski, silnik zużywa się szybciej, po prostu przy zbyt niskich stanach oleju i przechyłach samochodu jego poziom może nie zapewnić ciągłości płynnego smarowania, wystąpienia smarowania mieszanego lub granicznego. Powyższe  prowadzi do skrócenia  życia eksploatacyjnego, a w najgorszym przypadku także do uszkodzenia lub zatarcia. Silnik potrzebuje odpowiedniego poziomu oleju do prawidłowego funkcjonowania. Zbyt wysoki poziom oleju w silniku może powodować wzrost ciśnienia, wyższe opory przetłaczania prowadząc do uszkodzenia uszczelnień silnika, wzrostu zużycia paliwa itp. Gwarantem bezpiecznego smarowania jest utrzymywanie poziomu oleju pomiędzy ½ a maksimum poziomu.

O konieczności regularnego sprawdzania poziomu oleju silnikowego powinni pamiętać szczególnie użytkownicy samochodów często eksploatowanych na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Podczas szybkiej jazdy ubywa więcej oleju. Wybierając się w długą podróż po autostradzie, warto więc zabrać ze sobą małą (np. 1-litrową) butelkę oleju, by uzupełnić go podczas postoju.