Baza wiedzy

Jak często wymieniać olej silnikowy?

W czasie eksploatacji silnika olej smarując jego elementy podlega wielu wymuszeniom, zmywa smarowane powierzchnie transportując zdyspergowane zanieczyszczenia do elementu filtracyjnego.

Olej, filtr oleju, filtr powietrza mają określona pojemność i odporność na te zmiany po pewnym czasie powinny być wymienione.  Interwał  wymiany oleju, filtrów, i inne czynności obsługowe określa producent silnika.

Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta samochodu. Większość nowoczesnych aut osobowych i dostawczych wymaga wymiany oleju po przejechaniu 15 000 - 30 000 km lub po roku. Jest to także uzależnione nie tylko od zużycia oleju przez silnik ale i od warunków. W czasie jazdy po mieście (małe odległości, jazda z częstym ruszaniem i zatrzymywaniem auta) i na wysokich obrotach, silnik pracuje w trudnych warunkach. Dlatego też przy jeździe tego typu zaleca się wymianę oleju częściej, ponieważ tempo zużycia silnika przy jeździe na krótkich odcinkach jest nawet pięć razy większe niż w przypadku jazdy z dużymi prędkościami po autostradach lub drogach szybkiego ruchu