Baza wiedzy

Jak jeździć samochodem z silnikiem diesla a jak z benzynowym?

Jak jeździć samochodem z silnikiem diesla a jak z benzynowym? - image

Poniżej kilka podstawowych różnic.

  • Zmiana biegu na wyższy w przypadku silników diesla powinna nastąpić przy 2000 obrotów. Powyżej znacznie wzrasta spalanie. W przypadku samochodów benzynowych – najniższe spalanie jest między 1700 a 2200 obrotów na minutę.
  • W samochodach niewyposażonych w turbodoładowanie, szczególnie benzynowe, biegi powinno się zmieniać przy 2500-3000 obrotach na minutę.  Długa jazda poniżej 2000 obrotów jest dla takich samochodów niebezpieczna – grozi uszkodzeniami łożysk przy skrzyni biegów lub koła dwumasowego. Pamiętaj jednak – im mocniejszy silnik, tym niższe mogą być obroty przy zmianie biegów.
  • Zarówno w przypadku samochodów wyposażonych w silnik diesla jak i w benzynowy warto jest jeździć dynamicznie – wtedy paliwo zostaje zamienione na odpowiednio największą porcję energii przez co pracuje najoszczędniej. Chwilowe zużycie paliwa będzie wysokie ale samochód szybko osiągnie optymalną dla ekonomicznej jazdy prędkość (50-80km/h).
  • Jadąc w korku warto jednak jechać wolno – kiedy samochód nie ma możliwości rozpędzenia się do wyżej wymienionych prędkości ruszaj spokojnie oszczędzając paliwo.