Baza wiedzy

Jaki olej na lato?

Jeśli dużo i intensywnie użytkowaliśmy samochód zima to z pewnością niekorzystny wpływ z eksploatacji silnika w tych warunkach na olej miała jego praca, jazda w korkach ulicznych, na krótkich odcinkach.

W takim systemie  jazdy start-stop silnik  samochodu nie zdążył  się dobrze rozgrzać. Co w  konsekwencji powodowało, że do miski olejowej dostawała się skroplona woda ze spalin oraz paliwo powodując powstawanie emulsji, rozcieńczając tez olej niespalonym paliwem. Stan ten na pewno pogorszył  warunki smarowania silnika, obniżyła się  lepkość oleju, powodując tym samym większe zużycie współpracujących części.

W takich sytuacjach najczęściej wymienione zjawisko można zaobserwować poprzez wzrost poziomu oleju lub brak jego ubytku pomimo długiego przebiegu. W takich przypadkach sugerujemy wymianę sezonową oleju przed letnia eksploatacją. Co do jakości i lepkości oleju sugerujemy przestrzeganie jej  do ustalonej stosowanej stale przed sezonem zimowym tu wskazane jako uniwersalne oleje o lepkości SAE 5W30; 5W40.