Baza wiedzy

Niepokojące objawy samochodu – o czym mogą świadczyć?

Niepokojące objawy samochodu – o czym mogą świadczyć? - image

Poniżej przedstawiamy przykładowe objawy i ich możliwe przyczyny.

Samochód szarpie podczas ruszania – może to wynikać z rozklejenia się lub zużycie gumowych poduszek, na których spoczywa silnik i skrzynia biegów, lub poluzowanie ich śrubek. Przyczyną może być także zużycie przegubów napędowych i półosi. Najgorsza z możliwych opcji to uszkodzenie tarczy lub docisk sprzęgła.

Samochód zjeżdża na jedną stronę – po zatrzymaniu się należy sprawdzić temperaturę opon i felg. Jeśli opona jest cieplejsza – ma za niskie ciśnienie. Felga, która jest rozgrzana bliżej środkowej części może świadczyć o blokowaniu hamulców – przyczynę tej sytuacji można odkryć zdejmując koło.

Jeśli w okolicy przednich kół słychać szum, inny niż ten, który słychać standardowo podczas jazdy, połączony z niestabilnym zachowaniem samochodu prawdopodobnie uszkodzone jest łożysko koła. W którym kole pomoże nam stwierdzić rozgrzana przy piaście felga.

Jeśli z przednich kół dochodzą zgrzyty – należy się zatrzymać nie hamując przy tym gwałtownie – świadczyć to może o awarii w zawieszeniu kół – gwałtowne hamowanie może doprowadzić do zablokowania kół i zniszczyć wiele części podwozia i zawieszenia.