Baza wiedzy

Silnik dymi – co się dzieje?

Silnik dymi – co się dzieje? - image

Poniżej przedstawiamy jakie mogą być przyczyny sytuacji, w której z silnika wydobywa się zbyt duża ilość dymu. Jeśli z zimnego silnika wydobywa się biały dym zanim się rozgrzeje – nie jest to powód do niepokoju.

Wynika to z faktu, iż w niskich temperaturach silnik nie spala optymalnie paliwa, wydzielać się może także para wodna. Jeśli jednak samochód produkuje zbyt dużo białego dymu może to wskazywać na uszkodzony układ chłodzenia. Należy sprawdzić, czy z końcówki układu wydechowego nie kapie woda. W takim przypadku powinno się sprawdzić płyn chłodniczy, stan chłodnicy i pompę wody. Aby to zrobić przy zimnym silniku należy odkręcić zakrętkę z chłodnicy i poprosić kogoś by przycisnął pedał gazu – jeśli woda stoi w miejscu oznaczać to może, że cos blokuje układ lub pompa wody jest niesprawna.

Inną przyczyną może być nieprawidłowe działanie świec zapłonowych – aby to sprawdzić, przy włączonym silniku usuwaj kolejno kable wysokiego napięcia z  gniazd silnika i obserwuj.  Silnik powinien zacząć się dławić i nierówno pracować – jeśli przy którymś z kabli tak się nie dzieje – świeca najprawdopodobniej jest do wymiany.

Dla odpowiedniej pracy silnika najważniejsze jest dobre smarowanie – jeśli olej jest zużyty lub zanieczyszczony – może to powodować dymienie.

Warto także spróbować dolewać innego paliwa, w warsztacie sprawdzić stan wtryskiwaczy paliwa, lub jeśli mamy starszy samochód – regulację gaźnika.  Jeśli żaden z wymienionych sposobów nie pomoże – przyczyną może być usterka napędu – należy udać się wtedy do specjalisty.